o nas leksykon kontakt
[logo Radio Arts]
Oprogramowanie

NewsBoss

     Newsboss jest narzędziem dla radiowego newsroomu. Pozwala na szybkie, bezproblemowe i zautomatyzowane wydawanie serwisów informacyjnych, nagrywanie i edycję dźwięków, przyjmowanie i archiwizację wiadomości oraz organizację pracy dziennikarzy.

Typowy proces tworzenia serwisów informacyjnych składa się z czterech etapów:

akwizycja informacji » redakcja informacji » tworzenie gotowego serwisu » prezentacja na antenie

News Boss wspomaga pracę na każdym z powyższych etapów. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób:

Akwizycja informacji

     Agencyjne depesze odbierane są przez moduł News Boss Wires, posiadający wbudowane filtry z predefiniowanymi kategoriami dla większości agencji prasowych (Reuters, AP, AFP, DPA, PAP, KAI, Xinhua i wiele innych). W razie potrzeby możliwe jest tworzenie nowych filtrów. Dzięki wsparciu standardu Unicode nie ma problemu nie tylko z polskimi znakami - News Boss przyjmuje i wyświetla depesze pisane cyrylicą lub po chińsku czy japońsku... Dane z agencji mogą trafiać do News Bossa satelitarnie, przez RS232, FTP, TCP/IP czy w postaci plików.
Automatyczny odbiór maili wraz z załącznikami audio pozwala reporterom i zamiejscowym korespondentom zasilać News Bossa informacjami oraz dźwiękami przy użyciu tylko programu pocztowego.
Wbudowany odbiornik faksów pozwala zapanować również na tą, zamierającą już formą przekazywania informacji do mediów.

Zintegrowany interfejs www pozwala reporterom i korespondentom śledzić treść powstających w redakcji informacji oraz widzieć napływające depesza agencyjne. Dziennikarze z dala od redakcji mogą też w ten sposób redagować informacje, osadzać w nich dźwięki i przesyłać bezpośrednio do systemu. Interfejs www oddaje nieocenione usługi przy wszelkich akcjach plenerowych czy... epidemii grypy wśród dziennikarzy, gdzie wszyscy mogą mieć z domu dostęp do pełnych zasobów newsroomu.

Akwizycji informacji ze stron www służy wbudowana przeglądarka z blokadą wyskakujących okienek i zestawem narzędzi do szybkiego kopiowania tekstu z www do edytora News Bossa (zaznacz-przeciągnij-upuść lub zaznacz-wklej).

Zintegrowany czytnik kanałów RSS pozwala korzystać również z tej dynamicznie rozwijającej się metody dystrybucji newsów w cyberprzestrzeni.

Do automatycznego odbioru dźwięków służy Auto Recorder nagrywający z wielu źródeł i aktywowany zegarem, GPI lub poziomem audio. Przy udziale zewnętrznej hybrydy telefonicznej Auto Recorder pozwala bezobsługowo nagrywać telefony na zasadzie automatycznej sekretarki.

Do manualnego nagrywania długich materiałów (takich jak przemówienia polityków czy obrady komisji śledczych) służy Audio Editor, dzięki któremu daje się potem łatwo podzielić duże pliki audio na nadające się do emisji części nie niszcząc tzw. surówki.

Wszystkie zgromadzone dane przechowywane są w bazie danych, skatalogowane i gotowe do dalszej obróbki. News Boss nie tylko przyjmuje informacje, może je również wysyłać do innych newsroomów wyposażonych w News Bossa lub działać jak samodzielna agencja prasowa.


Redakcja informacji

Edytor tekstu wbudowany do News Bossa posiada wiele funkcji przyśpieszających pracę z tekstem agencyjnym. Na każdym etapie widać długość redagowanej informacji skalkulowaną na podstawie tempa czytania danego dziennikarza, wliczając wklejone do tekstu dźwięki. Łączenie dźwięku z tekstem obywa się na zasadzie "przeciągnij-upuść". Dziennikarz może dowolnie kształtować swoją przestrzeń roboczą z wieloma otwartymi oknami edycji informacji czy podglądania agencji lub pracować na wielu plikach jednocześnie korzystając z zakładek.

Redakcja dźwięków do serwisu możliwa jest dzięki edytorowi audio zaprojektowanemu precyzyjnie dla potrzeb newsroomu. Prostota obsługi plus funkcje takie jak: praca z wieloma otwartymi plikami, nagrywanie bezpośrednio do otwartego pliku, dzielenie audio na segmenty, numerowanie segmentów, cztery schowki, normalizacja, audio scrubing, jednokliknięciowy zoom, słuchanie na przyspieszonych obrotach – sprawiają że praca z dźwiękiem moze byś jeszcze szybsza i przy okazji przyjemniejsza. Do zadań specjalnych służy edytor wielościeżkowy, nauka obsługi którego zajmuje 15 minut a osiągnięcie zamierzonych efektów nie wymaga ukończenia wydziału reżyserii dźwięku na Akademii Muzycznej. Edytor News Bossa po rozkompresowaniu nie kompresuje dźwięku ponownie, dzięki czemu wyeliminowano degradację jakości na kolejnych etapach obróbki.


Tworzenie gotowego serwisu

Depesze agencyjne, informacje stworzone przez dziennikarzy, dźwięki, faksy, kanały RSS są skatalogowane w folderach bazy danych. Wydawca przeciąga poszczególne elementy do specjalnego folderu tworzącego serwis na daną godzinę czy danego typu. Przy tym automatycznie zliczany jest czas wszystkich elementów wchodzących w skład serwisu. Wiadomości w serwisach mogą być automatycznie archiwizowane w osobnym indeksowanym pliku. Zawartość poszczególnych folderów może być samoczynnie usuwana po upływie daty ważności składowanych w nich informacji.


Prezentacja na antenie

Prompter News Bossa pozwala na wyeliminowanie papieru i drukarek z newsroomu. Dziennikarz sam otwiera serwis przygotowany na daną godzinę, czyta go z ekranu i wypuszcza dźwięki we właściwych momentach. Do serwisu można wprowadzać zmiany w ostatniej chwili, nawet gdy jest on już czytany. Szybkość przesuwania tekstu, wielkość bloku, kolor tła – wszystko to może być ustawione zgodnie z preferencjami czytającego. Prompter ma też osobne narzędzie do wypuszczania tzw. szpilek i innych elementów oprawy serwisu. Dla tych, który preferują czytanie z kartki stworzono Audio Palettte, czyli ekran, na którym pojawiają się wszystkie dźwięki z danego serwisu ułożone w kolejności i gotowe do wypuszczenia na "machnięcie ręki".

Prezentacja serwisu na antenie to nie wszystko – News Boss posiada zestaw gotowych narzędzi do kreacji serwisu na stronach www, łącznie z kompresowaniem dźwięków do formatów internetowych. Wydawca może skierować cały serwis radiowy do emisji w internecie lub zaznaczyć tylko informacje, które powinny pojawić się w sieci.
Zapytaj o cenę!
Podaj swój e-mail:
Chcę w przyszłości otrzymywać informacje o innych nowościach i promocjach
Chciałbym przetestować program

System może działać w dwóch topologiach: ekonomicznej "peer to peer" przy ilości stacji roboczych nie przekraczającej ośmiu oraz klient-serwer z zastosowaniem bazy danych Faircom i dedykowanego serwera. Działa pod kontrolą każdego współcześnie suportowanego systemu Windows oraz obsługuje karty dźwiękowe WDM. Więcej informacji na stronie www.newsboss.com


 


oprogramowanie · konsolety emisyjne · procesory dźwięku · leksykon techniki radiowej · o nas · kontakt
© 1999-2017 Radio Arts. Powered by djc.